Stan wyjątkowy

Stan wyjątkowy

Od zaledwie paru dni w pasie nieopodal granicy z Białorusią rozpoczął się stan wyjątkowy, którym otoczono aż sto osiemdziesiąt trzy obszarów, czyli określony fragment rejonów województwa podlaskiego i lubelskiego. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy statutu prezydenta wydanego na deklaracje rządu. Gabinet Morawieckiego Mateusza omówił naniesienie stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią oraz działaniami dyktaturą Aleksandra Łukaszenki, prowadzącego "wojnę hybrydową", w której wykorzystywani są przesiedleńcy. Zgodnie z opinią polskiego rządu przywożeni są na granice migranci przez służby reżimu białoruskiego. Znajduje się wśród nich grupa, która od już kilku tygodni obozuje w Usnarzu Górnym na Podlasiu.

W dodatku rząd sygnalizował też zbliżające się manewry wojskowe Zapad-2021, w ramach których niedaleko z Polską będzie ćwiczyć około 200tys. żołnierzy rosyjskich i białoruskich. W oparciu o konstytucję, stan wyjątkowy można nanieść, kiedy w sytuacjach poważnych niebezpieczeństw środki konstytucyjne nie są wystarczające. Jednak ustalenie prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego może anulować Sejm, a więc już dziś zajmuje się sprawą.

Do działaczy opozycji zwrócił się także szef MSWiA, koordynator służb specjalnych Kamiński Mariusz, który informował o szczegółach zagrożenia niezależności naszego kraju oraz integralności granic naszego państwa. Podkreślił również, że prowadzone na dzień dzisiejszy przez dyktaturę Łukaszenki, organizuje ogromną międzynarodową operację turystyki migracyjnej. Poza tym podkreślił, iż białoruski reżim uruchomił jakiś czas temu połączenia z Libanem. Z kolei Siemoniak Tomasz, poseł KO poinformował, iż w imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej składa wniosek o uchylenie decyzji prezydenta odnoszącej się do wprowadzenia stanu wyjątkowego. Dostrzegł, że w uzasadnieniu rozporządzenia nie ma informacji o tym, że obecne zagrożenie nie może być anulowane przy wykorzystaniu istniejących już środków. Ostatecznie Sejm w głosowaniu nie uchylił rozporządzenia Andrzeja Dudy o wprowadzeniu stanu wyjątkowego obok granicy z Białorusią.

Zostaw komentarz

Brak kometarzy